Planmeca Intra
Čo je potrebné na získanie dobrého RTG intraorálneho snímku?
- Presný a stabilný zdroj rtg žiarenia s príslušným snímačom (film / pamäťová fólia / digitálny senzor)
- Možnosť nastavenia expozičných parametrov (kV, mA) za účelom získania snímkov požadovaného kontrastu a tmavosti pre všetky diagnostické požiadavky, zo všetkými typmi snímačov a pre akékoľvek anatomické podmienky.
- Rtg zariadenie, ktoré produkuje homogénne a reprodukovateľné žiarenie s možnosťou veľmi presného nastavenia času, kV a mA.
- Film, pamäťovú fóliu alebo digitálny senzor s potrebným procesom spracovania, skenerom alebo počítačovým systémom.
Nesymetrický design hlavy röntgenu Planmeca Intra umožňuje ľahké orientovanie röntgenového zväzku:
- Po nastavení požadovaného uhla expozície, pokračuje plochý povrch hlavice röntgenu kužeľom, čo umožňuje veľmi jednoduché a presné záverečné nastavenie.
- Pre oklúzne expozície mandibuly nemusí pacient vďaka plochému tvaru hlavice röntgenu príliš zakláňať hlavu dozadu, čím sa táto expozícia stáva pre neho pohodlnejšou.
Design ramena röntgenu má kritický vplyv na úspešnú expozíciu:
- Pohyb ramena Planmeca Intra je hladký, takže polohu hlavice je možné bez problémov nastaviť pre všetky potrebné typy expozícií.
- Rameno sa pohybuje bez záchvevov a zostane stáť presne v pozadovanom mieste.
- Hliník, ako konštrukčný materiál zaručuje pevnú a stabilnú konštrukciu. Povrch je upravený epoxidovým náterom, ktorý je možné ľahko udržovať v čistote.
Planmeca Intra má praktický design určený pre všetky typy expozícií. Vyznačuje sa jednoduchým a precíznym snímkovaním pre všetky expozičné techniky. Vysoko kvalitná konštrukcia má dlhú životnosť a zaručuje, že Planmeca Intra je bezpečná a dobrá investícia.
Planmeca Intra má generátor, pracujúci na konštantnom potenciály, čo produkuje vysoko kvalitné röntgenové žiarenie. U takýchto generátorov je vysoké napätie vyrábané ako kontinuálny konštantný prúd elektrónov, namiesto tradičných pulzov. Výsledkom je:
- Vylepšený kontrast snímku
- Reprodukovateľná kvalita snímkov
- Kratšie expozičné časy a znížená dávka žiarenia pre pacienta
- Predĺžená životnosť röntgenovej výbojky
- Správna a presná činnosť prístroja nezávislá od kolísania siete
Čas nárastu vysokého napätia
Pred začatím expozície musí vysoké napätie dosiahnuť nastavenú hodnotu. Čím je tento čas nárastu napätia menší, tým lepší je výkon zariadenia.
Pracovná frekvencia a kolísanie kV
Kolísanie kV jeí odchýlka od nastavenej hodnoty . Pracovná frekvencia generátora má vplyv na kolísanie vysokého napätia. Moderné vysoko frekvenčné generátory (>50 kHz) sa vyznačujú malou odchýlkou vysokého napätia (1kV), čo zaručuje dobrú kvalitu röntgenového žiarenia a lepšiu kvalitu snímkov. Ďalšie zvyšovanie pracovnej frekvencie má už nepatrný vplyv na kvalitu žiarenia.
Pracovný cyklus
Pracovný cyklus každého röntgenového žiarenia je obmedzený, aby sa výbojka chránila pre prehriatím. Planmeca Intra má veľmi vysoký pracovný cyklus (1:15), a perióda chladnutia je riadená mikroprocesorom. To zaručuje najvyššiu pracovnú vyťaženosť a bezpečnosť röntgenovej výbojky. Kontrast a jas výsledných snímkov závisí od kvality röntgenového žiarenia, použitých expozičných parametrov, filmu/senzoru a od procesu spracovania. Z hľadiska rtg zariadenia:
- Nastavenie kV (anódové napätie) má najväčší vplyv na kontrast snímku
- Čím menšie výkyvy spôsobené generátorom, tým lepšia kvalita žiarenia a tým homogénnejší kontrast a sčernenie po celom snímku
- Nastavenie mA (anódový prúd) má najväčší vplyv na tmavosť snímku
- Expozičný čas má vplyv na tmavosť snímku
Požiadavky na kontrast a tmavosť snímku sa menia a závisia od:
- Snímkovaného objektu (incisory, moláry ...)
- Diagnostickej potreby (detekcia kazov, endodoncia...)
- Typu filmu/senzoru a jeho citlivosti
- Osobných požiadaviek
Na získanie dokonalých snímkov je teda potrebné, aby sa dal upravovať kontrast aj jas snímkov. Ako priamy dôsledok toho je, že rtg prístroj musí mať možnosť nastavovania kV.
Moderné snímače (hlavne digitálne senzory) sa vyznačujú vysokou citlivosťou a preto v porovnaní s tradičnými systémami potrebujú na dosiahnutie kvalitnej snímky omnoho menšiu dávku žiarenia.
Existujú dve možnosti, ako znížiť dávku žiarenia: expozičný čas a nastavenie mA (anódový prúd). Na všetkých moderných prístrojoch je najnižšia hodnota expozičného času 0,01 s (10 ms). Expozičný čas však nemôže byť ľubovolne krátky, pretože sú tu dve technické obmedzenia:
- I keď sú digitálne časovače veľmi presné, je technicky náročné vyrobiť presný vysoko napäťový časovač, ktorý splní dané požiadavky (max. 10% odchýlka) pre čas 10 ms.
- Pri tak krátkych časoch je potrebné brať do úvahy čas nárastu vysokého napätia, i keď je veľmi krátky.
Preto na maximálne využitie výhod citlivých senzorov (zníženie dávky žiarenia pre pacienta) je potrebné, aby bolo možné meniť jak nastavenie expozičného času, tak aj prúdu mA. Ako dôsledok toho musí mať röntgenový prístroj nastaviteľné mA.
Planmeca Intra má vysokofrekvenčný generátor pracujúci na konštantnom potenciály a produkuje vysoko kvalitné rtg žiarenie. To má za následok zlepšenú kvalitu snímkov. Prístroj má nastaviteľné kV, mA a expozičný čas. Tým je možné dosiahnuť optimálne snímky pre všetky diagnostické potreby a pre všetky typy filmov/pamäťových fólií/senzorov a znížiť dávku žiarenia pacientovi.
Planmeca Intra poskytuje široké možnosti inštalácie. Znamená to, že je možné zvoliť optimálnu možnosť inštalácie s ohľadom na individuálne požiadavky stomatologickej praxe.
- Štandardná montáž na stenu
- Samostatná montáž ramena na stenu, zatiaľ čo generátor je inštalovaný na inom mieste
- Montáž na strop, navyše s možnosťou inštalácie svetla Delight. Je možné použiť nastaviteľný stropný adaptér, čo umožňuje montáž v ambulanciách so zníženým (falošným) stropom.
- Montáž na zubnú súpravu Planmec/Prostyle Compact
- Montáž na podlahu
- Mobilný pojazd
- Špeciálna montáž medzi dve kreslá s možnosťou použitia pre obe ambulancie
Existujú štyri typy predlžovacích ramien aby bol umožnený optimálny dosah s ohľadom na spôsob inštalácie a konkrétne rozmery stomatologickej ambulancie. Pri montáži na strop je možné použiť iba najkratšie rameno. Pri mobilnej verzii sa predlžovacie rameno nepoužíva